Złoty sernik z dynią pieczoną w cynamonowym oleju

Serniki należą do moich ulubionych ciast. Zawsze mam milion pomysłów na ich upieczenie. Tym razem zdecydowałam się na cudownie kremowy sernik w złoto-pomarańczowych barwach jesieni. Dzięki dyni pieczonej w cynamonowym oleju jest niezwykle aromatyczny i kremowy, a skórka z cytrusów dodaje mu niesamowitego orzeźwienia. Ach i prawie zapomniałabym o obłędnej polewie z białej czekolady, której nie oprze się żaden łasuch ;) Polecam!

SKŁADNIKI (tortownica 26 cm)

puree z dyni

400g obranej dynii
2 łyżeczki cynamonu
4 łyżki oleju słonecznikowego Wielkopolskiego

masa serowa

1 kg twarogu sernikowego
250g serka mascarpone lub śmietankowego kanapkowego
puree z dyni
1 szklanka brązowego cukru (można więcej)
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
1 łyżeczka cynamonu
skórka i sok z 1/2 pomarańczy
skórka i sok z 1 cytryny
1 opakowanie budyniu waniliowego
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 jajka

spód

350g herbatników
skórka i sok z 1/2 pomarańczy
70g masła
30 g masła orzechowego
1 łyżeczka cynamonu

polewa

2 białe czekolady
50 ml śmietanki kremówki


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA 

  1. Dynię kroimy w drobną kostkę. Olej słonecznikowy Wielkopolski łączymy z cynamonem i wylewamy na pokrojoną dynię. Całość dokładnie mieszamy, wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 30 min. Studzimy i miksujemy na gładkie puree.
  2. Herbatniki kruszymy jak najdrobniej (można zmiksować na puder w malakserze). Pokruszone herbatniki łączymy z sokiem i skórką z pomarańczy, roztopionym masłem, roztopionym masłem orzechowym i cynamonem. Całość powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Ciasteczkową masę wykładamy na tortownicę lekko ubijamy i wyrównujemy.
  3. Twaróg, serek, puree, cukier, cynamon i cukier waniliowy miksujemy na gładką masę. Dodajemy budyń, mąkę ziemniaczaną i miksujemy dalej. Do masy dodajemy skórkę otartą z cytrusów oraz sok i i miksujemy dalej. Na koniec wbijamy jajka i miksujemy do całkowitego połączenia składników.
  4. Gotową masę wylewamy na ciasteczkowy spód i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok 1,5h. Pod blachę na której piecze się sernik wstawiamy blachę wypełnioną wodą. Dzięki kąpieli parowej sernik będzie delikatniejszy i bardziej kremowy. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i zostawiamy sernik do wystudzenia.
  5. Białą czekoladę topimy w kąpieli wodnej lub w mikrofali. Dolewamy stopniowo ciepłą kremówkę i mieszamy do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Całość wylewamy na upieczony sernik i rozsmarowujemy. Żeby podkreślić złoty kolor sernika udekorowałam go jadalnym złotym pudrem.
  6. Sernik wstawiamy do lodówki na conajmniej 8-10h, najlepiej na całą noc. Po takim czasie sernik nabiera właściwej konsystencji.
Smacznego!










#OlejKonwenanse i #OlejWielkopolski
więcej szczegółów na: www.olejkonwenanse.pl 
#OLEJKONWENANSE z Olejem Wielkopolskim

This entry was posted on 3 gru 2017 and is filed under ,,,,,,,. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...