Gotowana kiełbasa szynkowa z szynkowaru /domowe wędliny

Coraz mniej smakują mi kupne wędliny i coraz rzadziej trafiają do mojego koszyka, Wszystko przez niekończącą się listę składników, małą zawartość mięsa w mięsie i coraz podlejszy smak. Zdecydowanie lepsze mięso do kanapek można przygotować w domu. Jednym ze sposobów jest przygotowanie wędlin w szynkowarze. Bardzo polecam zaopatrzyć się w takie urząddzenie, nie jest drogie (ok. 50 zł), a pozwala na wyczarowanie fantastycznych dodatków do chleba :) Na początek zróbcie tę pyszną kiełbasę szynkową, do której te sklepowe nawet się nie umywają :)
SKŁADNIKI

 • 1 kg szynki wieprzowej
 • 1 łyżka soli peklowej
 • 1 łyżka soli 
 • 5 ząbków czosnku
 • świeżozmielony pieprz
 • 1,5 łyżeczki żelatyny
 • 80 ml wody


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 1. Szynkę kroimy w plastry i rozbijamy tłuczkiem do mięsa (znacznie ułatwi to później wyrabianie, mięso szybciej zacznie się kleić). Następnie kroimy w 3cm kostkę.
 2. Mięso umieszczamy w misce, dodajemy sól oraz przeciśnięty przez praskę czosnek i wyrabiamy przez 10 min. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki na całą noc.
 3. Wyjmujemy mieso z lodówki, aby się trochę zagrzało. Dodajemy pieprz i dalej wyrabiamy ( można dolać trochę wody). Kiedy mięso "puści klej" czyli cała masą będzie się łądnie kleiła w szklance rozpusczamy żelatynę w 80ml gorącej wody i dokładnie mieszamy. Lekko studzimy i wlewamy do mięsa, wyrabiamy jeszcze chwilę.
 4. Całość upychamy w woreczku przeznaczonym do gotowania w szynkowarze. A woreczek zgodnie z instrukcją umieszczamy w szynkowarze.
 5. Szynkowar wstawiamy do garnka i zalewamy wodą tak, aby sięgała ona do 3/4 wysokości szynkowara. Gotujemy. 
 6. Gdy woda się zagotuje zmniejszamy gaz na najmniejszy i parzymy wędlinę około 2h.
 7. Po tym czasie wyjmujemy szynkowar z wody i studzimy całą noc. 
 8. Po tym czasie wyciągamy wędlinę z szynkowara, powinna być już zwarta i dobrze się kroić, i zajadamy :)

Smacznego! :)Domowy Wyrób

This entry was posted on 5 lut 2015 and is filed under ,,,,,,,,,,. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...