Hummus z kuminem i suszonymi pomidorami

Uwielbiam wszelkie smarowidła do chleba, zarówno te słodkie jak i wytrawne. Więc prędzej czy później musiała przyjść pora na hummus :) Pierwszy hummus jaki jadłam był z dodatkiem suszonych pomidorów i był po prostu fantastyczny. Dopiero później spróbowałam wersji tradycyjnej, która również bardzo mi smakowała. Może właśnie dlatego, ten z dodatkiem suszonych pomidorów jest do dziś moim ulubionym i najczęściej gości na moim stole. A gości bardzo często, bo świeży wiejski chlebek posmarowany domowym hummusem z piklowanym ogórkiem to jest to :) 

Muszę się Wam czymś pochwalić. W moje ręcę trafił ostatnio prawdziwy kumin z Maroko, uwierzcie mi, że nie ma porównania z tym dostępnym w naszych sklepach. Ma tak intesywny smak i aromat, że zaledwie maleńska szczypta nadaje daniom fantastycznego marokańskiego charakteru. Jeśli tylko macie możliwość dostępu do egzotycznych przypraw, gromadźcie ich jak najwięcej, bo dzięki nim Wasze dania będą miały niesamowicie oryginalny smak. Zatem, gdy tylko Wasi znajomi wyjeżdżąją w ciepłe kraje, proście ich o małą torebeczkę pachnących kuchennych dobroci :)

SKŁADNIKI (1 spory słoiczek)


  • 1/2 szklanka suchej ciecierzycy
  • 2 duże łyżki tahiny (można więcej)
  • 1 duży ząbek czosnku
  • 10 suszonych pomidorów w zalewie
  • sok z 1/2 cytryny
  • szczypta kuminu (do smaku)
  • 1/2 łyżecki mielonych płatków chilli
  • 1/2 szklanki lodowatej wody
  • świeżozmielony pieprz
  • sól morska


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA


  1. Ciecierzycę wsypać do niedużego rondelka i zalać wodą, tak aby przykryła całkowicie cieciorkę. Zostawić na całą noc do namoczenia.
  2. Ciecierzycę płuczemy i ponownie zalewamy wodą. Gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Trwa to od 1 do 2h w zależności od ciecierzycy. Należy co kilkanaście minut zaglądać do ciecierzycy i sprawdzać na jakim jest etapie.
  3. Ugotowaną ciecierzycę odcedzamy i umieszczamy w misce. Dodajemy tahinę, lekko posiekany czosnek, przesiekane suszone pomidory i 1 łyżkę oliwy z pomidorów, sok z cytryny, oraz chilli. Całość blendujemy przy użyciu wolnostojącego blendera (żyrafy).
  4. Ciecierzyca jest bardzo sucha, wiec stopniowo dodajemy do niej lodowatą wodę. Ilość 1/2 szklanki jest orientacyjna, czasem zużywa się więcej czasem mniej. Ważne jest to aby uzyskać masę o konsystencji bardzo gęstej pasty, ale takiej która nie będzie sucha.
  5. Gdy hummus osiągnie pożądaną konsystencję dodajemy do niego kumin oraz sól i pieprz wedle uznania. Świetnie smakuje z chlebkami naan, albo z dobrym wiejskim chlebem. Przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniczku.
Smacznego! 



This entry was posted on 6 sty 2015 and is filed under ,,,,,,,,,. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

Leave a Reply

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...