Piernik staropolski, czyli wszystko to, co w pierniku najlepsze :) Jego przygotowanie wymaga przede wszystkim cierpliwości i składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich będzie tematem tego wpisu i jest to zagniatanie ciasta, które następnie musi leżakować minimum 4 tygodnie w chłodnym miejscu. Kiedy ciasto dojrzeje, należy je upiec na około tydzien przed świętami i dać mu kilka dni na zmięknięcie, a na 2-3 dni przed wigilią ciasto należy przełożyć ulubioną masą i oblać pyszną czekoladą, ale o tym później... :) Myślę, że jeśli choć raz go przygotujecie, to wpisze się w Wasze świąteczne menu na wiele, wiele lat :) Przepis pochodzi z tej strony. Lekko go zmodyfikowałam poprzez odjęcie cukru i dodanie jeszcze odrobiny aromatycznych przypraw :)
SKŁADNIKI
- 500g miodu o łagodnym smaku ( akacjowy, lipowy, wielokwiatowy)
- 1 szklanka cukru
- 1 kg mąki pszennej
- 3 jajka
- 3 łyżeczki sody
- 250g masła
- 125 ml mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 80g przyprawy do piernika ( 2 opakowania)
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatałowej
- 1/2 łyżeczki imbiru
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
- Miód, cukier oraz masło rozpuścić w rondelku z grubym dnem. Całość podgrzewamy do momentu aż cukier się całkowicie rozpuści. Studzimy, masa nie musi być zupełnie zimna, powinna być lekko ciepła, ale nie może być gorąca.
- W dużym naczyniu ( miska, garnek, makutra) umieścić mąkę, przyprawę do piernika oraz pozostałe przyprawy i sól. W letnim mleku rozpuścić sodę.
- Do suchych składników dodać masę miodowo- maślaną, mleko z sodą oraz jajka. Całość dokładnie wymieszać i wyrobić. Można to zrobić przy pomocy miksera/ haka do wyrabiania ciasta drożdżowego lub przy pomocy drewnianej łyżki. Wszystkie skłądniki muszą się dokladnie połączyć i nie mogą pozostać żadne grudki.
- Tak przygotowane ciasto przekładamy do glinanego/kamionkowego lub szklanego naczynia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 4-5 tygodni w zimne miejsce. Może być to lodówka, piwnica, garaż etc. Ciasto jest bardzo luźne, ale przez czas dojrzewania zgęstnieje.