Jaglany creme brulee z wanilią i malinką

Dziś pomysł na pyszny i zdrowy deser, strukturą i smakiem przypominający znany wszystkim klasyk - creme brulee. Creme brulee jest obłędnie pyszny i obłędnie kaloryczny - słodka, śmietanka i cukier raczej nie sprzyjają naszej sylwetce. W takich sytuacjach (jak zawsze) z pomocą przybywa kasza jaglana. Nie od dziś wiadomo, że jagła w kuchni jest czarodziejem. Wystarczy zastąpić niaą najbardziej kaloryczny składnik deseru, pozmieniać trochę proporcję, pogłówkować... i jest! Jest on! Pyszny zapiekany budyń z kaszy jaglanej pachnący wanilią. Biorąc pod uwagę, jak zdrowy i wartościowy jest nasz deser, można troszkę zaszaleć i zamienić odrobinę cukru na cudowny karmel mieniący się na jego szczycie, kuszący i wołający zjedz mnie!:)






SKŁADNIKI (2 porcje)

  • 100g kaszy jaglanej
  • 300 ml mleka ( w wersji wegańskiej można użyć dowolnego roślinnego) + 100 ml
  • 1 łyżka domowego ekstraktu waniliowego lub 1 laska wanilii
  • 2 łyżki ksylitolu (lub innego słodzidełka)
  • 2 łyżeczki brązowego cukru
  • maliny lub inne ulubione owoce


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

  1. Kaszę jaglaną przepłukać kilkukrotnie, aby pozbyć się goryczki. Podprażyć przez chwilę w rondelku (uważać aby nie przypalić) i zalać mlekiem. Następnie dodać wanilię (ekstrakt lub laskę, jeśli dodajmey laskę należy ją przekroić na pół wydłubać ziarenka i wrzucić do kaszy, laskę też można dodać do kaszy lub np. wrzucić do słoiczka z domowym cukrem waniliowym).
  2. Gotować do miękkości, mieszając co kilka minut, pod koniec gotowania cały czas. Kasza powinna wchłonąć mleko i stworzyć coś na wzór kleiku. Jeśli kasza wiągnie całe mleko i wciąż będzie twarda, należy dolać więcej mleka (jeśli wrzuciliśmy laskę wanilii do kaszy należy ją na tym etapie wyjąć).
  3. Dosładzamy masę i miksujemy na gładki krem. Jeśli masa jest zbyt gęsta dolewamy mleka i miksujemy dalej. Całość powinna mieć konsystencję niezbyt gęstego budyniu.
  4. Tak przygotowany budyń jaglany już można zajadać z ulubionymi owocami, ale jeszcze lepszy bedzie gdy go zapieczemy, w tym celu należy przełożyć go do kokilek i włożyć do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 15 min.
  5. Po tym czasie posypujemy deser cukrem brązowym i karmelizujemy palnikiem lub wstawiamy na 2-3 minuty do piekarnika i włączamy opcję grill, kontrolując czy cukier się nie przypala.
  6. Podajemy z ulubionymi owocami.
Smacznego!





This entry was posted on 10 mar 2015 and is filed under ,,,,,,,,,,,. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response.

12 Responses to “Jaglany creme brulee z wanilią i malinką”

  1. toż to prawdziwe cudo! zapisuję, zrobię na pewno - mam mnóstwo kaszy jaglanej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo polecam, jest naprawdę pyszny i można jeść bez wyrzutów sumienia :D

      Usuń
  2. I malinka na wierzch *-*

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow świetny pomysł, jak można ograć ten popularny deser i nieco go zmodyfikować do zdrowszej wersji :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z kaszy jaglanej faktycznie można wyczarować wszystko;)
    Kremik wygląda bardzo kusząco, jestem fanką tego typu deserków;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też, jedno z moich motto brzmi "zdrowo nie znaczy nudno" :D

      Usuń
  5. Świetny pomysł na odchudzenie tego swoją drogą naprawdę pysznego deseru :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też uwielbiam creme brulee i czasem skusze się na jego oryginalną wersję, a na codzień mam tę jaglaną wersje, która jest również świetnym drugim śniadaniem, polecam! :)

      Usuń
  6. Generalnie oryginalny creme brulee nas nie przekonał do zajadania się nim ale powyższa wersja bardzo nas interesuje :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...